وتلند

  

 

       وتلند ها به عنوان یک ذخیره طبیعی در تمام تاریخ بشری شناخته شده اند . اهمیّت آنها زمانی مشخص می شود که در حالت طبیعی خود باشند . هم اکنون توانایی تصفیه ی آب توسط وتلند ها توسط افرادی مثل   Marsh Arab   در محل تلاقی رودخانه های  Tigris  و Euphrates  در جنوب عراق به علاوه در حالت مدیریت شده برای مثال چوب های برنج (بویژه در جنوب شرقی آسیا )، شناخته شده که مثل یک جاذب در تصفیه فاضلاب عمل می کند .

 

          بستر های "نی" یک مکمل مفید را برای سیستم تصفیه ی فاضلاب سنتی ایجاد می کنند ، آنها اغلب یک روش ارزان در مقابل تکنولوژی های تصفیه فاضلاب گران قیمت مثل صافی چکنده و پروسه ی لجن فعال می باشند. جریان اقفی و جریان عمودی وتلند ها بر مبنای خاک ، شن و یا گراول استفاده شده برای تصفیه ی فاضلاب های خانگی و صنعتی تعیین می شوند. آنها همچنین مثل یک تصفیه ی بلقوه کاربرد دارند که از پخش آلودگی شامل فاضلاب زه کشی همچنین روان آب شهری جلوگیری می کند . به علاوه وتلند ها به عنوان منبع حفظ حیات وحشی به کار می روند و می توانند به عنوان مناظر تفریحی طبیعی برای جوامع محلی باشند.

 

به طور کلی تعریف وتلند کار بسیار مشکلی است ،وتلند ها سرزمین هایی از مرداب ، تالاب ،Peatland ،    یا آب،اعم از اینکه  طبیعی یا مصنوعی ، دائمی یا موقتی ، با آب راکد یا جریان دار ، شیرین یا شور ، و یا زمین هایی با آب دریا  که عمق آن هنگام پایین بودن جذر و مد از 6 مترتجاوز نکند تعریف شده اند. وتلند ها ، تابع خاک اشباع از آب هستند ، تراکم اکسیژن در رسوبات و لایه ی سطحی آب از اهمیت فوق العاده ای  برخوردار است . رنج انتشار اکسیژن در آب و رسوبات آهسته است و به علت تنفس میکروبها و حیوانات دربسیارى از وتلندها شرایط به سمت بى هوازى پیش مى رود .

 

رواج شرایط بی هوازی در اکثر وتلندها منجر می شود به اینکه وتلند ها نقش مهم و ویژه ای در آزاد کردن گاز نیتروژن از لیتوسفر و هیدروسفر به اتمسفر در طی نیتریفیکاسیون ایفا کنند.

 

با توجه به اینکه حالت های مختلف اکسیدهای نیتروژن در وتلندها موجود است بیوژئوشیمی این محیط ها هم اهمیت دارد.

 

 نیترات یک پذیرنده نهایی مهم الکترون پس از اکسیژن است که آنها را به فرایند اکسیداسیون مواد آلی مربوط می کند .انتقال نیتروژن در وتلندها شدیداً به فعالیت باکتریایی مربوط است. فعالیت گروه های ویژه ای از باکتریها بستگی به منطقه مورد نظر در وتلند هوازی یا بی هوازی دارد.

 

همچنین در خاک وتلند فسفر به صورت محلول یا غیر محلول ،آلی یا غیرآلی وجود دارد . سیکل آن بیشتر به صورت رسوبی است تا شکل گازی (مثل نیتروژن ) و فرم غالب کمپلکس در موادآلی موجود در قسمت تشکیل شده از کود گیاهی با رسوبات غیرآلی در خاک معدنی وتلند هاست .

 

موازنه جرمی عمومی برای یک وتلند، دوره ای از مسیرهای شیمیایی است. مسیرهای اصلی شامل: جریان ورودی، چرخه درون سیستمی وجریان خروجی.

/ 5 نظر / 344 بازدید
انصاری

ثبت وبلاگ برای دسترسی اسانتر کاربران درhttp://mohit.iran.googlepages.com/home

احمد

سلام خوبی ممنون که بهم سر زدی دادا راستی چی د به اين جور مطالب علاقه پيدا کردی؟

ابراهیم ندرلو

کارشناس بهداشت محیط هستم وبلاگ خوبی دارید خوشحال میشویم که به سایت ما هم سری بزنید ودر صورت امکان به ما لینک کنی سایت مهندسی بهداشت محیط وصنعتی - موژ mozh.blogsky.com

ساز

سلام خوبی من خودم هم نمی دونم ولی يکی از بچه ها تو اين کاره ازش می پرسم بهت می گم

ابراهیم ندرلو

با سلام با توجه به اطلاعات علمي مناسب و مرتبط جنابعالي جهت فعاليت مداوم شما در خصوص نشر اطلاعات در زمينه هاي مختلف HSE از شما دعوت به عمل ميايد كه با تالار گفتمان موژ همكاري نماييد لذا در صورتي كه تمايل به همكاري با تالار گفتمان موژ داريد خواهشند است نسبت به عضويت سايت موژ و تالار گفتمان اقدام نموده وجهت همكاري با اعضاء رسمي سايت به ما اطلاع دهيد.ضمنا مديران ارشد تالارنيز از بين اعضاء رسمي سايت انتخاب خواهندشد. پيشاپيش دست شما را ميفشاريم و موفقيت شما را از درگاه خداوند خواهانيم. در ضمن در صورت تمایل نام سایت موژ- mozh.irرا در فهرست لینکهایتان قرار داده وبه ما اطلاع دهید تا ما نیز سایت شما را که در فهرست لینک ها ی موژ قرار گرفته فعال نماییم. باتشكر